Hlavní stranka Vinařství Vinař Seznam vín
Prodejny Jižní Morava


JIŽNÍ  MORAVA  A  JEJÍ VÍNOfotka: vinice u Mikulova

Vinice na Pálavské vrchy u Mikulova

Prvními pěstiteli révy vinné na jižní Moravě byli Římané, kteří sem přišli asi před dvěma tisíci lety. Města Valtice a Mikulov se pak ve středověku stala důležitými centry vinařství.  Pálavské vrchy, které se táhnou od Pavlova na severu po Mikulov na jihu, jsou nejzápadnějším výběžkem Západních Karpat a jsou jednou z nejdůležitějších vinorodých oblastí Jižní Moravy. 


ZNOVUZROZENÝ OBOR

Tato oblast měla pohnutou historii.  Avšak dramatické politické změny započaté v roce 1989 znamenaly nezávislost na Sovětském svazu a vyvrcholily připojením České republiky k Evropské unii v roce 2003, což byl impuls k velkým změnám ve českem vinařství. Po čtyřicetiletém období dominance velkých státních vinařských závodů se silným důrazem spíše na kvantitu než na kvalitu, se objevila řada malých soukromých komerčních vinařství, která se nově zaměřují na kvalitu ve všech oblastech tohoto oboru.  Téměř zcela se obnovilo zařízení zahrnující nejnovější technologii a novátorské přístupy se dají pozorovat ve všech oblastech od výroby až po marketing. Protože jak spotřebitelé, tak producenti, hledají nové styly vína a dokonce i nové odrůdy, čas ukáže, co bude nejúspěšnější. 


fotka:  Mikulov, náměstí

Mikulov:  náměsti

Některé věci se ovšem nezměnily a jedním z velkých lákadel pro rostoucí počet návštěvníků regionu je příležitost ochutnat širokou škálu odrůdových vín v jediném sklepě. Tato rozmanitost je v dnešním vinařském světě nevídaná a možnost navštívit drobné vinaře v jejich tradičních sklípcích a putovat od jednoho vinaře k druhému v téže vesnici je ojedinělá a velmi příjemná zkušenost.  V současné době vinařství tvoří důležitou součást kulturního dědictví Jižní Moravy a kromě architektury, se stalo jednou z hlavních atrakcí pro stále rostoucí počet návštěvníků, kteří se rozhodnou navštívit jižní Moravu. V posledních letech EU poskytla značnou finanční podporu na rozvoj infrastruktury spojené s vinařskou turistikou, to poskytuje zásadní podporu malých, rodinných vinařů, a vzhledem k tomu vítanou podporou místního prodeje vína.

mapa:  Střední evropa

Střední evropa v reliéfu

Klimaticky a geograficky je jižní Morava velmi podobná rakouské vinařské oblasti Weinviertel a těží z výhodné pozice na samém severním okraji velké, středoevropské nížiny, jež asociuje spíše Maďarsko. 

Kontinentální klima se svými čtyřmi ročními obdobími a teplými větry z dunajské nížiny od jihovýchodu jsou veliké výhody pro místní vinaře při výrobě vysoce kvalitních bílých vín.  Region je poměrně suchý s teplými léty,  a klíčovitě jsou chladnými nocemi během podzimního dozrávání.   Výsledkem je dobrá a zasloužená pověst výroby vysoce kvalitních, aromatických bílých vín.
fotka:  vínohrad

fotka:  zralé hrozny ve vínohradě

Půdy jsou zde spíše hluboké úrodné váté  spraše (jež jsou ideální pro výrobu místní odrůdy Veltlínské zelené), písčité půdy a vápenité jíly, které produkují vína mírně odlišného typu.


Obvyklé podmínky sucha během sklizně znamenají, že přirozeně sladká dezertní vína z botrytických hroznů (hroznů napadených ušlechtilou plísní) jako například v Německu, se téměř nikdy nevyrábějí. Slámová vína a ledová vína se však občas vyrábějí v malém množství jako místní specialita. BÍLÉ, ČERVENÉ NEBO RŮŽOVÉ?

Škála vinných hroznů, které se na Jižní Moravě běžně pěstují, je překvapivě široká jak u bílých tak u červených odrůd a seznam více než 40 schválených odrůd se stále rozrůstá.  Jako vinařská oblast se dlouho těšila z pověstných aromatických bílých vín, ale v poslední době se objevil nový jev – využívání hojných druhů červených vinných hroznů vyrobit úchvatná škála velmi atraktivních odrůdových růžových vín. Na druhou stranu ale to znamená že červená vína jsou trochu opomíjena nebo zanedbávána, přestože přibližně třetina plochy vinohradů je osázena červenými odrůdami. Avšak několik cílevědomých vinařů (včetně Nesyt Lake Wines) se zaměřuje na výrobu kvalitních červených vín, která mohou v brzké době upoutat větší pozornost milovníků červeného vína doma i v zahraničí.  V dané chvíli však zanechávají svoji značku na mezinárodní vinařské scéně bílá i ružová vína svými několika posledními úspěchy v mezinárodních vinařských soutěžích.
fotka:  město Mikulov a zámek

Mikulov:  historické město na hranici Rakouska
zpět nahoru